Kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2014”

ImageFundacja Dobre Życie po raz szósty zaprosiła szkoły do udziału w ogólnopolskiej kampanii „Tydzień  dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole ” Realizację tego projektu zaplanowano w dniach 16-23 października 2014 roku . Celem kampanii jest podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie , wypiekanego tradycyjnymi metodami, a także promowanie zdrowego stylu życia. Patronat nad kampanią objęło Ministerstwo  Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo  Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła  w Radzyniu Podlaskim już po raz trzeci wziął udział w tej kampanii.
W ramach prowadzonej akcji szkoła podjęła szereg działań mających na celu promowanie zdrowego żywienia oraz kultywowanie tradycji związanej z symboliką i historią chleba pieczonego na zakwasie. Uczniowie klasy IV technikum żywienia i gospodarstwa domowego wraz z nauczycielami Małgorzatą Musiejuk i Małgorzatą Tokarską przygotowali audycję telewizyjną  pt. Od ziarna do bochna” zrealizowaną w Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej.

Tydzień dobrego chlebaTydzień dobrego chlebaTydzień dobrego chleba 

Oglądając audycję można było poznać tradycyjny sposób wypieku chleba domowego, a także dowiedzieć się jak głębokim szacunkiem darzono go w kulturze ludowej.
Ponadto  uczniowie  naszej szkoły i wychowankowie Placówki Opiekuńczo –Wychowawczej  „Mój dom”   z Radzynia  Podlaskiego uczyli się pieczenia chleba  w ramach prowadzonych warsztatów . Zorganizowana został również wystawa pt. „Zioła w naszej kuchni” oraz gazetka przedstawiająca proces pieczenia  chleba.
21 października 2014 r odbyła się w szkole promocja zdrowej żywności i degustacja chleba na zakwasie. Uczniowie przygotowali smaczne kanapki z masłem czosnkowym, smalcem ,warzywami i ziołami. Na stołach znalazły się również smaczne , polskie jabłka. Poczęstunek został przygotowany dla całej społeczności szkolnej. Ostatnim działaniem były zawody sportowe promujące zdrowy styl życia.  Prowadzone działania cieszyła się dużym zainteresowaniem , a ich realizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów,  nauczycieli  oraz finansowemu wsparciu dyrektora szkoły Pani  Grażyny Dzida.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Więcej kliknij tutaj