III Konferencja Ekonomiczna Młody człowiek w świecie finansów

29 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyła się III Konferencja Ekonomiczna Młody człowiek w świecie finansów zorganizowana we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Narodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w Lublinie.

Konferencję uświetnili zaproszeni goście, a wśród nich starosta radzyński pan Szczepan Niebrzegowski, wicestarosta pan Jarosław Ejsmont, wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Zbigniew Smółko, główny specjalista NBP O/Lublin pani Ewa Waszkiewicz, dyrektor Banku PKO BP S.A. o/Radzyń Podlaski pan Antoni Kwaśny,  dyrektor oddziału  Banku BGŻ BNP Paribas S.A. w Radzyniu Podlaskim pan Wojciech Golonka, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radzyniu Podlaskim kom. Mariusz Kanoniuk,  oraz nauczyciele szkół powiatu radzyńskiego wraz z uczniami: pani Katarzyna Czarniak – Szkoła Podstawowa nr 2, pani Anna Domańska –  Gimnazjum nr 2, pani Jolanta Chwedoruk – Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 1 oraz członkowie kadry kierowniczej ZSP w osobach dyrektor szkoły pani Grażyna Dzida, wicedyrektor pani Renata Manowiec i wicedyrektor pani Barbara Zaniewicz.

Trzecia już konferencja jest wynikiem współpracy, jaką w 2016 roku ZSP w Radzyniu Podlaskim nawiązał z SGH w Warszawie, w ramach programu „Klasa Akademicka”, w efekcie czego funkcjonują w ZSP trzy klasy patronackie SGH.

Dyrektor szkoły dr Grażyna Dzida powitała przybyłych gości i uroczyście rozpoczęła konferencję podkreślając, że wiedza z zakresu finansów potrzebna jest nam wszystkim, aby trafnie podejmować decyzje ekonomiczne, szczególnie te które będą kształtować naszą przyszłość.

Konferencję poprowadzili uczniowie klasy drugiej Izabela Bednarczyk, Janusz Jesionek i Krzysztof Kalenik.

W czasie konferencji wygłoszono prelekcje:

  • Oszczędź sobie …. na przyszłość – dr Ilona Skibińska – Fabrowska, Dyrektor NBP Oddziału Okręgowego w Lublinie
  • Jak oszczędzać, aby być bogatym – mgr Maryna Lassota, SGH w Warszawie
  • Inwestycja w siebie miarą sukcesu – Marta Michalska, uczennica ZSP
  • Pułapki inwestowania – mł. asp. Piotr Woszczak i asp. Adam Szymanek, Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim.

W podsumowaniu konferencji dyrektor NBP, pani Ilona Fabrowska – Skibińska wręczyła nagrody uczniom zaangażowanym w organizację konferencji, osiągającym sukcesy w konkursach i olimpiadach i przyczyniającym się do  popularyzacji ekonomicznych kierunków kształcenia. Wyróżnieni uczniowie to: Marta Michalska, Izabela Bednarczyk, Janusz Jesionek, Krzysztof Kalenik, Kinga Sposób, Natalia Arasim, Kornelia Mańko, Ruta Borysiuk, Rafał Płowaś, Damian Wylotek. Pamiątki otrzymali również dyrektor Grażyna Dzida, wicedyrektor Barbara Zaniewicz i zaangażowani w organizację konferencji nauczyciele przedmiotów ekonomicznych: Elżbieta Cybulska, Artur Dołbeń, Edyta Fijałek i Anna Gryta.

Dyrektor ZSP pani Grażyna Dzida podsumowując konferencję wręczyła podziękowania prelegentom, prowadzącym uczniom i wszystkim przybyłym gościom.

Dodatkowym istotnym elementem odbytej konferencji były stoiska informacyjne dla uczniów przygotowane przez lokalne oddziały banków: Bank Spółdzielczy, PKO BP S.A., PeKao SA i Bank BGŻ PNP Paribas S.A., które zaprezentowały ofertę skierowaną do młodzieży szkolnej. Swoją ofertę pomocy i współpracy dla młodzieży zaprezentowało również Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Radzyniu Podlaskim oraz doradca zawodowy Małgorzata Tokarska.

Konferencję przygotowali uczniowie technikum ekonomicznego pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów ekonomicznych, a oprawę kulinarną zapewnili uczniowie klas gastronomicznych oraz ich nauczyciele.

Przygotowanie konferencji było dla uczniów klas akademickich nieocenionym doświadczeniem, a pozytywny odbiór słuchaczy powodem dużej satysfakcji. Uczestnicy zyskali praktyczne wskazówki, które pozwolą im bezpieczniej poruszać się w świecie finansów.