II Powiatowy Dzień Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim za nami.

W poniedziałek 12 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyła się druga edycja Powiatowego Dnia Matematyki pod hasłem „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk. Współorganizatorami wydarzenia był Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Podstaw Techniki i Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. Gościnnie zaprezentowała się również Politechnika Warszawska.

Imprezę otworzyła Pani Grażyna Dzida, dyrektor szkoły. Przywitała przybyłych gości – Wicestarostę Powiatu Radzyńskiego Jana Gila, pracowników naukowych partnerskich uczelni oraz uczniów i nauczycieli gimnazjów z Powiatu Radzyńskiego i powiatów ościennych. Dyrektor szkoły podkreśliła ważną rolę matematyki w rozwoju technologii i życiu codziennym każdego człowieka. Ten dzień jest dla Was dniem nauki – mówiła pani Dyrektor, odnosząc się do zaplanowanych warsztatów i wykładów. Następnie zabrał głos Wicestarosta Powiatu Radzyńskiego, który zauważył ogromne znaczenie matematyki w przygotowaniu zawodowym młodego człowieka. Głównym celem imprezy było rozbudzanie zainteresowania uczniów tym przedmiotem, wzmocnienie i motywowanie ich do nauki przez pokazanie innowacyjnych środków i nietypowych zastosowań tej dziedziny w życiu codziennym.
W tym roku program był niezwykle bogaty. Został przeprowadzony finał konkursu „Logika Młodego Matematyka” w który wzięli udział najlepsi matematycy z gimnazjów oraz konkurs matematyczno-logiczny „Enigma” skierowany do uczniów ZSP. Uczestnicy konkursów po zmaganiach wzięli udział w warsztatach matematycznych i wykładach. Nie zabrakło poczęstunku przygotowanego przez uczniów klas gastronomicznych.
Konkurs był łatwy w części zamkniętej, zadania otwarte były jednak bardzo trudne – mówił jeden z gimnazjalistów przed udaniem się na warsztaty. Przedstawiciele szkół partnerskich poniedziałkowego wydarzenia – dydaktycy i pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Politechniki Lubelskiej, a także Politechniki Warszawskiej, przygotowali szereg atrakcji dla przybyłych gości. Politechnika Lubelska, reprezentowana przez dr Renatę Rososzczuk przedstawiła wykład „Czy można obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej?” oraz warsztaty o „Kosmicznych Kostkach Rubika” prowadzone przez mgr inż. Wojciecha Rosa. Goście z Politechniki Lubelskiej, dr Agnieszka Surowiec, dr Tomasz Warowny oraz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dr Piotr Kowalski, dr Rafał Stęgierski oraz dr Tomasz Walczyński wzbogacili wydarzenie dodatkowymi zajęciami i pokazami wizualizacyjnymi. Prezes Koła Naukowego Robotów Mobilnych z Politechniki Warszawskiej, Daniel Korycki przedstawił niezwykle ciekawy wykład „Od szyfrowania do programowania”, możliwości drukarki 3D oraz robota, sterowanego telefonem komórkowym.
– Te zajęcia z robotami podobały mi się bardzo! Inne były również bardzo ciekawe – mówił jeden z uczestników. Goście po zakończeniu imprezy, mieli możliwość wysłuchania wykładu Pana Dariusza Kulmy, Nauczyciela Roku 2008. Ponad godzinny wykład, pełen był porad jak się uczyć, jak powtarzać, co pomaga, a co przeszkadza w nauce, wzbogacił warsztat indywidualnej pracy uczniów. Dla nauczycieli i opiekunów zorganizowane zostało szkolenie „Na pozór nieistotne – jak skuteczniej uczyć matematyki?”, prowadzone również przez Pana Dariusza Kulmę.
Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród kończyło imprezę. Nagrody laureatom wręczyła dyrektor szkoły wraz z wicestarostą.
W konkursie „Logika Młodego Matematyka” laureatami konkursu zostali:
I miejsce Gabriela Kosk Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim, nauczyciel p. Edyta Mich
II miejsce Iga Aftyka Gimnazjum w Czemiernikach, nauczyciel p. Elżbieta Łucek
III miejsce Dawid Niedźwicki Zespół Oświatowy w Kąkolewnicy Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nauczyciel p. Renata Adamowicz
Wyróżnieni uczniowie:
Julia Walczyna Zespół Szkół w Białce – Gimnazjum, nauczyciel p. Leszek Jesionek, p. Marek Wojtyczka
Jakub Obudowski Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim, nauczyciel p. Maria Błazewicz, p. Barbara Dudzińska
Aleksandra Budzyńska i Adrian Kłoczko, Gimnazjum w Wohyniu, nauczyciel p. Katarzyna Kowalik, p. Edyta Uchaniuk
Julia Bilska Zespół Szkół w Kocku – Gimnazjum, nauczyciel p. Alicja Struska
Marta Matejek Gimnazjum w Olszewnicy, nauczyciel p. Beata Ziarek
Cezary Abramek Gimnazjum w Czemiernikach, nauczyciel p. Elżbieta Łucek
Zwycięzcy i uczniowie wyróżnieni w X edycji konkursu „Enigma” – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim:
I miejsce Daria Stanisławska – Technikum Ekonomiczne, klasa druga – nauczyciel p. Sylwia Antoniuk
II miejsce Kinga Sposób – Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie, klasa trzecia – nauczyciel p. Monika Podniesińska
III miejsce Ewelina Grzejdak – Technikum Ekonomiczne, klasa druga – nauczyciel p. Sylwia Antoniuk
Wyróżnienia:
Dawid Milaniuk – II Liceum Ogólnokształcące, profil politechniczny, klasa druga – nauczyciel p. Katarzyna Pszczółkowska
Maciej Król – Technikum Logistyczne, klasa pierwsza – nauczyciel p. Katarzyna Pszczółkowska
Krzysztof Kalenik – Technikum Ekonomiczne, klasa pierwsza – nauczyciel p.Anna Zabielska
Daniel Zazuwiak – Technikum Informatyczne, klasa czwarta – nauczyciel p. Paweł Iwańczuk
Wiktoria Matyka – II Liceum Ogólnokształcące, profil politechniczny, klasa druga – nauczyciel p. Katarzyna Pszczółkowska
Uroczystość została zorganizowany przez dyrekcję i nauczycieli matematyki ZSP, jednak nie odbyłaby się bez wsparcia następujących sponsorów:
Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim, Auto-Centrum Piotr Kubaczyński, „Wojzbun” Wojciech Szkurłat, Szkoła Języków Obcych – grupa Euroschool, siłownia Fit Park, Gryzli Bar, Wodmar Kiewel Sławomir, Tomasz Łuczyński Pośrednictwo Ubezpieczeniowe, Siłownia Form Fitness, Salon fryzjerski Sylwia Grzywacz, PUK w Radzyniu Podlaskim, Księgarnia Hermes Marcin Krasucki, Gabinet kosmetyczny Marlena Próchnicka, Księgarnia Kubuś, Fryzjer Męski Barbeshop, Zakład złotniczo-jubilerski Dariusz Niewęgłowski, Pizzeria The Best, Kofi & Ti, Media System Bukovski.
Dyrektor ZSP Grażyna Dzida podziękowała wszystkim sponsorom za nieocenioną pomoc w realizacji tego ważnego wydarzenia edukacyjnego w naszym powiecie. Na zakończenie pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursów oraz skierowała słowa uznania do Dyrekcji i Nauczycieli szkół, których uczniowie byli obecni na tym wydarzeni. Słowa Rene Thom`a trafnie podsumowują cel II Powiatowego Dnia Matematyki: „W szkole nie matematyka ma być nowoczesna, ale jej nauczanie”.

GALERIA ZDJĘĆ cz.1   GALERIA ZDJĘĆ cz.2