„Gdy się Chrystus rodzi…” – Wigilia w Internacie

Święta Bożego Narodzenia to czas przemyśleń i refleksji, czas spędzony w gronie najbliższych i przyjaciół. Młodzież mieszkająca w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, zanim zacznie celebrować święta w swoich domach, organizuje, jak co roku, wigilię w internacie.

Przygotowania trwały kilka tygodni. Piękne ozdoby, zaproszenia dla gości, część artystyczna, potrawy – wszystko to przygotowała młodzież pod okiem wychowawców. Zwieńczenie przygotowań miało miejsce 19 grudnia. To tego dnia dyrekcja, kierownik oraz pracownicy internatu, zaproszenia goście i przede wszystkim młodzież – zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. W uroczysty klimat wprowadziła część artystyczna. Następnie głos zabrał kierownik internatu Marek Paszkowski: – Święta są po to, aby trochę inaczej popatrzeć na drugiego człowieka, na otoczenie, na świat. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli przyczynić się do tego, aby nasza dzisiejsza uroczystość zaistniała, zarówno wychowawcom, ale przede wszystkim młodzieży. Zanieście moje najlepsze życzenia radosnych świąt i szczęśliwego nowego roku do waszych rodzin.

Za zaproszenie, na tak ważną dla internackiej społeczności uroczystość, podziękował wicestarosta Jarosław Ejsmont. – Cieszę się, że zaprosiliście mnie do swojej rodziny i dzisiaj mogę obchodzić z wami święto Bożego Narodzenia. Ze swej strony chciałbym wszystkim życzyć, aby Boża Dziecina zrodziła się w każdym sercu, niech to będzie czas wyciszenia, uśmiechu, serdeczności, niezależnie co później się stanie. Dzisiaj podarujmy sobie tę chwilę radości, ciepła. Wszystkim życzę błogosławionych, wspaniałych świąt Bożego Narodzenia, wszelkiego dobra, abyśmy codziennie mogli uśmiechnąć się do siebie, do innych – mówił wicestarosta.

Natomiast dyrektor Grażyna Dzida podkreśliła, że w tym wyjątkowym dniu łatwo o uśmiech i życzliwość dla drugiego człowieka. Dużo trudniej o takie zachowania na co dzień.  – Wtedy świadczymy o Panu Bogu, kiedy na co dzień tak żyjemy. Internat jest miejscem, gdzie zawsze czuć dobro i serdeczność, to taki duży dom rodzinny. Dziękuję panu kierownikowi, bo to osoba która tworzy ten klimat i miejsce, które bardzo buduje naszą szkolną społeczność. Wierzę również, wasze wspaniałe postawy to zasługa rodziców. Im też zanieście od nas jak najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. A Wam, droga młodzieży, niech nadchodzący rok przyniesie wiele sukcesów – mówiła dyrektor Dzida.

Po modlitwie, przytoczeniu Słowa Bożego i kolędzie, ks. Tomasz Radczuk pobłogosławił opłatki. Wszyscy składali sobie życzenia, po czym zasiedli do wigilijnego stołu zastawionego postnymi potrawami. W trakcie wieczerzy do Internatu zawitał nawet Święty Mikołaj ! Grzeni nie musieli się obawiać i cieszyli ze słodkich prezentów, ale kto „miał coś za uszami” ze skuchą maszerował po odbiór rózgi.

Odchodząc Mikołaj zainicjował wspólne kolędowanie i zaapelował: „Bądźcie dobrzy! I nie wstydźcie się tego…”