EtnoLog. Zaloguj się na ludowo

Image"EtnoLog. Zaloguj się na ludowo” to program Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym udział biorą uczniowie z klas 1la i 2la. Realizują projekt „W świecie naszych pradziadków. Kultura duchowa Podlasia”. Postanowili zebrać zwyczajowe nazwy miejscowe powiatu radzyńskiego. W drugiej części projektu opracują przekazy o wierzeniach, medycynie ludowej i tradycyjnej  kuchni regionalnej. Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia te elementy kultury duchowej, które stanowią o wyjątkowości naszego regionu.

25 listopada 2009r wzięliśmy udział w „Szkolnej Prezentacji Kultury Ludowej- Etno Show” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przygotowaliśmy: foldery prezentujące kulturę naszego regionu i kulinaria, wystawę zdjęć- „Architektura drewniana i tradycje Podlasia”. Uczennice z klasy 2la: Natalia Grochowska, Magdalena Kot i Katarzyna Sobota wystąpiły w ludowych strojach radzyńskich. Udzielały wywiadów, rozmawiały z ekspertami, prezentowały szkołę i częstowały gości specjałem z Podlasia. Odwiedzający nasze stoisko goście mogli spróbować sękacza. Ciasto cieszyło się ogromnym powodzeniem, wszyscy robili zdjęcia. W wielu regionach Polski jest zupełnie nieznane.
Spotkanie było okazją do promocji regionu, wymiany doświadczeń z uczniami i nauczycielami z innych szkół oraz do nawiązania kontaktu z naukowcami i ludźmi kultury, którzy na co dzień zajmują się etnologią. Informacje o projekcie znajdują się na stronie CEO .

Film ze spotkania można obejrzeć na stronie Radia Euro .

 

mt_gallery:EtnoLog. Zaloguj się na ludowo. Prospekt promocyjny 

Więcej kliknij tutaj