Eliminacje rejonowe OMTTK Biłgoraj 2009

ImageEliminacje rejonowe OMTTK (Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego) za nami. Odbyły się one w dniach 8-9 maja 2009 w Biłgoraju i niestety nie były dla nas szczęśliwe. Nasza drużyna nie zakwalifikowała się do kolejnego etapu, jednak udział w tym turnieju na pewno zaowocuje w przyszłości. Reprezentanci naszej szkoły: Kamil Mirosław, Paweł Grochowski, Mateusz Frączek i Łukasz Niewęgłowski – jako uczestnik rezerwowy, walczyli dzielnie w licznych konkurencjach.

Turniej rozpoczął się marszem na orientację w pobliskim lesie. Drużyna potwierdziła większość punktów kontrolnych, jednak z niezbyt aktualnymi mapami czas przeznaczony na tą konkurencję wydłużył się aż nadto. Po powrocie do bazy, którą była Szkołą Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, rozpoczęły się kolejne konkurencje, zarówno teoretyczne jak i praktyczne:
– konkurs wiedzy krajoznawczej o Polsce a w szczególności o województwie lubelskim, OMTTK Biłgoraj 2009
– konkurs wiedzy topograficznej i turystycznej, który sprawił chyba najwięcej problemów większości uczestników,
– samarytanka, czyli zasady udzielania pierwszej pomocy,
–  kolarski tor przeszkód wraz z testem dotyczącym przepisów ruchu drogowego,
– oraz praktyczny sprawdzian „umiejętności przydatnych turyście” czyli turystyczne ABC, w którym znalazły się m.in. rzut do celu, rozpoznawanie roślin i zwierząt, rozpoznawanie atrakcji turystycznych woj. lubelskiego i kraju, gra azymutowa oraz pomiar odległości i wysokości w terenie.
Jak widać, turniej wymagał wszechstronnych umiejętności i wiedzy z zakresu wielu dziedzin, za co uczestnikom należy się wielkie uznanie.  
Po zakończeniu konkursów mieliśmy jeszcze cały wieczór, kto chciał wybrał się na zwiedzanie Biłgoraja.
Biłgoraj to miasto powiatowe i siedziba gminy, położone nad Ładą (wpadająca do Tanwi),  na piaszczystej Równinie Biłgorajskiej, między ogromnymi kompleksami lasów Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. Obecnie zamieszkiwane jest przez ponad 26  tys. mieszkańców. Miasto słynie choćby z Zagrody Sitarskiej – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej z dość unikatową ekspozycją lokalnego rzemiosła, czy też Muzeum Rzemiosł Ludowych. Z  chaotycznej, w pierwszym odczuciu , zabudowy miasta zdecydowanie wyróżnia się  późnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XVIIIw., czy też pofranciszkański zespół kościelno-klasztorny z kościołem pw. św. Magdaleny z lat 20. Miasto jest pełne przeróżnych pomników oraz miejsc pamięci ku czci jeńców i partyzantów pomordowanych przez hitlerowskich okupantów podczas II wojny światowej.
Przed zakończeniem turnieju, organizatorzy ( PTTK , Marszałek Województwa Lubelskiego, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Oddział PTSM w Zamościu, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz redakcja „Poznaj swój kraj”) zaproponowali nam wycieczkę do rezerwatu torfowiskowego „Obary”. Rezerwat ten położony jest około 8 km na zachód od Biłgoraja, jak sama nazwa wskazuje został utworzony dla ochrony torfowiska przejściowego i wysokiego. Zanim dotarliśmy do miejsca przeznaczenia , czyli wieżyczki widokowej, zostaliśmy okrutnie pokłuci przez komary. Zadośćuczynieniem był za to widok wzlatującej pary żurawi,  jednej z dwóch gniazdujących na obszarze rezerwatu. Zapoznani z florą i fauną tego terenu wróciliśmy na podsumowanie turnieju i przyjemniejszy już dla nas element – turystyczny bigos.  
Następny turniej już za rok.

www.bilgoraj.lbl.pl
www.przyroda.polska.pl
www.lublin.lasy.gov.pl/web/bilgoraj/obary

 

mt_gallery:OMTTK Biłgoraj 2009 

Więcej kliknij tutaj