Dzień Otwarty w ZSP w ramach akcji „Zawodowy strzał w 10!”

21 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II odbył się Dzień Otwarty szkoły realizowany w ramach akcji  „Zawodowy strzał w 10!”, której organizatorem jest Lubelski Kurator Oświaty.  Wydarzenie ma charakter cykliczny, a jego celem jest pomocy uczniom klas ósmych w wyborze kierunków kształcenia na dalszym etapie kształcenia oraz promocja szkół zawodowych. W wydarzeniu uczestniczyli: Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie Małgorzata Kiec, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Radzyński Michał Zając, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego Jerzy Bednarczyk, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej kpt. Dariusz Kielak, reprezentant 23. Lekkiego Batalionu Piechoty por. Piotr Kamiński, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej mjr Ryszard Kowalczyk oraz Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej Beata Żurawska-Polkowska. Na wstępie, dyrektor ZSP Grażyna Dzida powitała wszystkich gości i przedstawiła krótką prezentację szkoły. Wydarzenie przyciągnęło rzeszę osób zainteresowanych edukacją w szkołach zawodowych. Uczniowie oraz nauczyciele przygotowali wiele atrakcji i ciekawych prezentacji, aby zachęcić uczniów klas ósmych do wyboru spośród ponad dwudziestu prezentowanych kierunków kształcenia. Reprezentanci kierunków kształcenia przedstawili krótką prezentację zawodów. Z występu młodzieży można było dowiedzieć się również o bogatej ofercie zajęć dodatkowych, współpracy międzynarodowej oraz krajowych i zagranicznych stażach zawodowych.  Uczniowie klas ósmych, którzy licznie stawili się w hali widowiskowo – sportowej zwiedzili, przygotowane w hali widowiskowo – sportowej, stanowiska promujące kierunki kształcenia szkół zawodowych powiatu radzyńskiego. Nie zabrakło również stanowisk firm, które współpracują ze szkołą, a także Powiatowego Urzędu Pracy i Filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podl. Goście zwiedzili budynek szkoły. Szczególnie wielkie wrażenie wywarły na uczestnikach nowocześnie wyposażone pracownie w nowo wybudowanym budynku warsztatów szkolnych w których uczniowie prezentowali ciekawe pokazy, przeprowadzali konkursy, zachęcali do wyboru szkół zawodowych. Młodzi goście uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez doradców zawodowych PUP podczas których dowiedzieli się o zasadach dokonywania wyboru szkoły oraz mogli upewnić się w dokonanych już wyborach. Wydarzenie promujące kształcenie zawodowe był też doskonałą okazją do rozmów z nauczycielami, pedagogami i psychologiem szkolnym, którzy służyli radą i pomocą wszystkim zainteresowanym. Ósmoklasiści uzyskali wyczerpujące informacje na temat rekrutacji oraz organizacji nauki prezentowanych zawodów. Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się maskotką promującą szkołę, która chętnie pozowała do zdjęć grupowych z uczestnikami wydarzenia. Spotkanie w radzyńskiej szkole było świetną okazją dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych, by bliżej poznać szkołę, jej ofertę kształcenia, kadrę pedagogiczną i uczniów.