Dzień Przedsiębiorczości okiem uczniów

ImageDzień Przedsiębiorczości (19 kwietnia 2016 r.) to czas, podczas którego każdy uczeń może udać się do wybranego zakładu pracy i obserwować obowiązki pracownika na danym stanowisku. Nasza klasa postanowiła skorzystać z tej oferty, udając się, m.in. do szpitala, na pocztę, do straży pożarnej, do zakładu fryzjerskiego, salonu kosmetycznego czy do Spomleku. Każdy z nas dostał kartę zgłoszenia, którą miał dostarczyć do zakładu pracy, w celu uzupełnienia danych. Musieliśmy wykazać się przedsiębiorczością, by zainteresować sobą pracodawcę i wytłumaczyć ideę tego dnia. Na godzinę 8:00 stawiliśmy się do szkoły w celu powtórzenia zasad właściwego postępowania w firmach i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Po omówieniu formalności na godzinę 9:00 udaliśmy się do wybranych przez siebie zakładów pracy. Ja zdecydowałem się udać do szpitala na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Na samym początku udałem się do biura mojej opiekunki -pielęgniarki oddziałowej. Zostałem przedstawiony części kadry, a następnie usiadłem w gabinecie, by wysłuchać ogólnych informacji. Dowiedziałem się, że neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem m.in. dyskopatii, guzów mózgu czy udarów. Są tu wykonywane różne zabiegi, np. punkcje lędźwiowo-krzyżowe. Pielęgniarka oddziałowa opowiedziała mi zarówno na czym polega jej praca, a na czym praca oddziału. Umiejętności, które powinna mieć każda osoba na stanowisku oddziałowego to przede wszystkim elastyczność w podejmowaniu decyzji, umiejętność pracy w zespole, sumienność, wiedza, a także dobra organizacja. Zadaniem pielęgniarki oddziałowej jest głównie zarządzanie pracą na oddziale, a jeśli chodzi o szczegóły- ma za zadanie sprawdzać paszporty sprzętów oraz ich ważność, dopilnowywać zleceń lekarskich, zlecać badania, ustalać grafiki, rozpisywać godziny pracy, składować dokumentację…
W celu dokładnego wypełnienia karty uczestnika Dnia Przedsiębiorczości zostałem poproszony o korzystanie z komputera. Znalazłem tam schemat, dzięki któremu mogłem scharakteryzować stanowisko pracy i lepiej mu się przyjrzeć. Znajduje się tam komputer, organizery, skoroszyty, kalendarz, dokumenty, przyboru biurowe, służbowy telefon, zegar, pieczątki, wykazy, rozpiski i wiele innych. Zostałem poinformowany o wymaganym i rozszerzonym wykształceniu potrzebnym do tej pracy.

Niedługo potem udałem się na wizytę lekarską. Mogłem obserwować, co się dzieje podczas niej- lekarze dowiadują się o stanie pacjenta, rozmawiają, czytają karty zdrowia, a pielęgniarka oddziałowa ustala czy badania się odbyły, kiedy, jakie były rezultaty i może zlecać następne. Po wizycie lekarskiej miałem możliwość obejrzenia niektórych aktualnych przeglądów sprzętów, które informują o stanie sprzętu i jego ważności. Następnie obejrzałem grafik godzin pracy. Wytłumaczono, mi że to stanowisko obejmuje tylko zmiany ranne od 7:00 do 14:35, natomiast reszta pracowników musi wypracować wymaganą liczbę godzin. W wypadku wystąpienia dodatkowego dyżury, w następnym miesiącu musi zostać on odliczony. Zobaczyłem, że jest to ciężka praca, ponieważ trzeba wykazać się racjonalnym myśleniem, odpowiedzialnością i dokładnością.
Na koniec zostałem oprowadzony po całym oddziale. Oglądałem specjalistyczny sprzęt: kardiomonitory, respiratory, pompy medyczne, USG Dopplera, aparaty do mierzenia ciśnienia. Zauważyłem też nowoczesne, elektryczne łóżka sterowane pilotami, tak, by pacjentowi było jak najwygodniej. Idąc korytarzem oddziału można dostrzec tzw.”balkoniki” i wózki pozwalające wygodniej przemieszczać się pacjentom, a także wiele gazetek profilaktycznych. Bardzo podoba mi się inicjatywa Dnia Przedsiębiorczości i cieszę się, że miałem możliwość z niej skorzystać, gdyż na pewno zdobyta wiedza przyda mi się w szkole, a nawet poza nią.

Karol Osipiuk

mt_gallery:Dzień Przedsiębiorczości

 

Dnia 19.04.2016r. o godz. 9:00 brałam udział w kilkugodzinnych praktykach w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim w ramach Dnia Przedsiębiorczości.
O godz. 9:00 stawiłam się w szpitalu na oddziale rehabilitacji, gdzie pielęgniarka oddziałowa oprowadziła mnie po poszczególnych pomieszczeniach, tłumacząc zasady ich funkcjonowania. Podczas pobytu dowiedziałam się, w jakie sprzęty wyposażona jest placówka i w jaki sposób są one wykorzystywane. Następnie wcieliłam się w rolę obserwatora. Zobaczyłam, jak wygląda praca pielęgniarek w praktyce. Pomoc dla pacjentów, ich przyjmowanie i wypisywanie, wypełnianie dokumentacji i prowadzenie ćwiczeń to tylko niektóre z obowiązków pielęgniarki na oddziale rehabilitacji. W ciągu pobytu w tym zakładzie opieki zdrowotnej dostałam parę informacji i ciekawostek do zapoznania się. Na koniec praktyk przeprowadziłam wywiad z pielęgniarką oddziałową na temat pracy w szpitalu. Pozyskałam informacje w zakresu wykształcenia na stanowisku pielęgniarki. Wymagane są studia Wyższe Pielęgniarskie oraz niektóre kursy np. kwalifikacyjny, z pielęgniarstwa zachowawczego, RKO, EKG czy kurs specjalistyczny. Jest również możliwość odjęcia się studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi w placówkach służb zdrowia. Pielęgniarka, która podjęła pracę, powinna posiadać takie umiejętności jak: komunikatywność, dyspozycyjność, łatwość nawiązywania kontaktów, wyrozumiałość, stanowczość czy podstawowa wiedza z zakresu medycyny. Dowiedziałam się również o charakterystyce stanowiska pracy. Godziny pracy odbywają się w czasie 7:00 – 14:35 w dniach powszednich, lecz dyspozycyjność pielęgniarki oddziałowej to 24 h na dobę. Każde stanowisko jest wyposażone w komputer i artykuły biurowe. Pozyskałam też informacje na temat formy organizacji pracy. Praca  jest jednozmianowa i wymaga zapewnienia pełnej opieki pielęgniarskiej nad pacjentami, zapewnienia sprzętu i leków.      
Mój pobyt w szpitalu uważam za  bardzo udany i pełen nowych wrażeń. Miałam okazję poznać szczegóły pracy pielęgniarki na oddziale rehabilitacji. Moim zdaniem projekt Dnia Przedsiębiorczości jest świetną okazją dla każdego młodego człowieka do zapoznania się z różnymi zawodami.  Dzięki takiemu doświadczeniu możemy utwierdzić się w przekonaniu, czy chcemy daną pracę wykonywać lub też wręcz odwrotnie – zupełnie go odrzucić.   

Izabela Mróz

mt_gallery:Dzień Przedsiębiorczości

 

Dzień Przedsiebiorczości jako szansa na zdobycie doświadczenia
W dniu 19 kwietnia 2016r. brałam udział  Dniu Przedsiębiorczości. Akcja polega na wykazaniu się przedsiębiorczym charakterem i odbyciu rozmowy z właścicielem firmy. W czasie dialogu trzeba się wykazać jak najlepszymi cechami, żeby zostać przyjętym na jeden dzień praktyk,  w celu zaznajomienia się z mechanizmem pracy w zakładzie, który nas interesuje.
W celu zdobywania praktyki wybrałam się do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim,  do działu Diagnostyki Laboratoryjnej. Stawiłam się tam o godzinie 9:00, gdzie odbyłam krótką rozmowę z kierowniczką działu, która przydzieliła mnie do jednej z pań laborantek. Na początku opiekunka zaprowadziła mnie do sali, w której odbywało się pobieranie krwi. Zostałam zaznajomiona z techniką przyjmowania pacjentów, wpisywania ich danych do komputera oraz kodowania  próbek do badań. W kolejnym pokoju odbywały się różne badania, m.in. morfologia czy OB. Pani wykonująca zadanie pokazała mi badania, m.in. morfologia czy OB. Pani wykonująca zadanie pokazała mi kilka łatwych technik badań. Dowiedziałam się tam też, że OB jest  najtańszym badaniem jakie wykonują. Kosztuje jedynie 2 zł. W kolejnej sali badano mocz i kał. Robiono badania na AIDS czy boreliozę. W innym pokoju pani laborantka badała indeks glikemiczny. Zostałam zaprowadzona do pomieszczenia, w którym znajdował się bank krwi oraz zamrożona surowica krwi. Dane mi było zobaczyć i porównać wyniki badań, ponieważ są one drukowane jako anonimowe karty. Swoją przygodę w szpitalu skończyłam około godziny 13, gdy już wszystkie wyniki były znane i panie laborantki przygotowywały się na następny dzień pracy. Z zakładu wychodziłam z uśmiechem na ustach, ponieważ moje oczekiwania co do tej pracy zostały spełnione.
Cieszę się z udziału w Dniu Przedsiębiorczości. Dzień ten będę wspominać bardzo pozytywnie. Zaznajomiłam się z ciekawą pracą w laboratorium. Codziennie dzieje się tam coś nowego i interesującego. W tej pracy nie da się nudzić. Jest to niezwykłe przeżycie i imponujące doświadczenie na przyszłość.

Agata Rybak

mt_gallery:Dzień Przedsiębiorczości 

Więcej kliknij tutaj