Dzień Przedsiębiorczości 2014

ImageW dniu 2 kwietnia br. 53 uczniów naszej szkoły z klas: 3tg i 2lc, wzięło aktywny udział w „Dniu Przedsiębiorczości”. To już XI edycja tego ogólnopolskiego programu zorganizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jest to program jednodniowych praktyk w różnych zakładach pracy, w których uczestniczą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. "Dzień przedsiębiorczości" jest projektem wspomagającym podejmowanie przez młodzież  trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
•    zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
•    uzyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
•    doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
•    zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą,

Dzień Przedsiębiorczości 2014 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Dniu przedsiębiorczości” w następujących instytucjach i przedsiębiorstwach znajdujących się w Radzyniu Podlaskim:
– Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim
–    Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
–    Komenda Powiatowa Policji
–    Przedszkole Miejskie wraz z filiami
–    Aesculap Chifa sp. z o. o.- Zakład Produkcji w Radzyniu Podlaskim
–    Kwiaciarnia Beata Drożdż
–    Centrum Urody Katarzyna Zielińska
–    Powszechny Zakład Ubezpieczeń S A
–    Foto Krzyś- zakład fotograficzny Anna Mazur
–    Sklep Ogrodniczy „Aster” Zbigniew Głowniak, Ewa Głowniak
–    Centrum Zdrowia i Fitnessu New Live Marcin Makarski
Składamy serdeczne podziękowania pracownikom wyżej wymienionych zakładów pracy zaangażowanych w organizację „Dnia Przedsiębiorczości” dla uczniów naszej szkoły.
Barbara Zaniewicz, Małgorzata Tokarska, Edyta Fijałek, Anna Janus, Grzegorz Pawlik

Poniżej prezentujemy najciekawsze wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat „Dnia przedsiębiorczości” spędzonego w wybranym zakładzie pracy:

„Strażacy zaprezentowali nam swoje wozy strażackie, a także omówili funkcje poszczególnych narzędzi strażackich i przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. Pracownicy omówili wszystkie kroki, które należy podjąć aby zostać strażakiem. Omówiono również aspekt administracyjny pracy. Mieliśmy także okazję zwiedzić znajdujące się na miejscu muzeum, w którym obejrzeliśmy się już nieużywane stroje i narzędzia strażackie.   Wszyscy pracownicy straży, którzy zajęli się nami byli bardzo mili i chętnie odpowiadali na wszystkie zadawane przez nas pytania.”
Mateusz Zalewski kl 2lc

„2 kwietnia bieżącego roku, w „Dniu przedsiębiorczości” uczestniczyłem razem  
z kolegą w pracy  Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim. Dzięki uprzejmości pracowników  pracowaliśmy w recepcji .
Starostwo czynne jest w godz.7.30-15.30, a my obserwowaliśmy i uczestniczyliśmy  w pracach w godz.9.00-12.00 . Dzięki temu mogliśmy dostrzec podstawowe czynności wykonywane każdego dnia , a mianowicie:
• obsługa programów pakietu office
• rejestrowanie korespondencji
• przygotowanie stanowisk pracy
• obsługa klientów
• udzielanie informacji
• zabezpieczenie dokumentów w szafach
Dzień spędzony w Starostwie Powiatowym minął w bardzo miłej atmosferze. Warunki pracy są bardzo dobre-lokal estetyczny, wyposażony w meble biurowe i nowoczesny sprzęt.
Zaobserwowałam na czym polega praca biurowa i jak należy obsługiwać klientów. Nie jest to łatwa i lekka praca, ale sprawiająca ogromną satysfakcję.”
Paweł Rychlik, Krystian Gurtat

„Będąc w przedszkolu tego dnia zobaczyłyśmy ile cierpliwości i uwagi wymaga praca z dziećmi. Trzeba zachować dyscyplinę, a jednocześnie starać się, aby pociechy czuły się swobodnie i nie bały się nas. Praca przedszkolanki jest dla ludzi cierpliwych, odpowiedzialnych, opanowanych, wielkiego serca. Jeżeli osoba nie lubi dzieci to ta praca nie jest dla niej odpowiednia. Zaobserwowałyśmy w jaki sposób nauczać, pocieszać i sprawiać aby dzieci były szczęśliwe. Mamy nadzieję, że maluchy nas pokochały i miło spędziły z nami czas. Będziemy bardzo długo i mile to wspominać”
Uczennice kl. II lc: Karolina Zień, Sandra Kozieł, Sylwia Majcher, Żaneta Grabowiec

B.Braun
“ W zakładzie Braun zapoznałyśmy się z takimi stanowiskami pracy jak: ślusarz, kontroler jakości, CNC oraz ślusarz-frezer.”
Magda, Werka, Milena, Magda

Przedszkole
“W ramach Dnia przedsiębiorczości byłyśmy w przedszkolu miejskim, gdzie zapoznałyśmy się z pracą przedszkolanki, która wymaga kreatywności oraz odpowiedzialności. Tego dnia dzieci uczyły się ważnych numerów ratunkowych: jak wezwać policję, pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Wspólnie z nimi bawiłyśmy się i czytałyśmy im bajki. Według nas praca w przedszkolu jest tym, czym mogłybyśmy zajmować się w przyszłości.”
Gabrysia, Jola, Monika, Ola

Sklep ogrodniczy ,,Aster"
“Dzień przedsiębiorczości spędziłem w sklepie ogrodniczym, gdzie zapoznałem się ze stanowiskiem pracy jakim jest ogrodnik-sprzedawca. Zajmowałem się tam rozkładaniem towaru oraz obsługą konsumenta, co wymagało ode mnie odpowiedzialności oraz dobrego kontaktu z ludźmi.”
Kamil

Kwiaciarnia ,,U pani Beaty"
“2 kwietnia odbyłam jeden dzień praktyk w kwiaciarni. Jeśli chcemy połączyć zainteresowania z pracą, to właśnie w takim zawodzie. Praca wśród tylu pięknych kwiatów jest według mnie sztuką, bo wymaga fantazji i nieograniczonej wyobraźni. Myślę, że odnalazłabym się w przyszłości w tym zawodzie.”
Kasia

Salon kosmetyczny
“2 kwietnia odbyłam jednodniową praktykę w ,,Centrum Urody" u pani Katarzyny Zielińskiej. Zostałam zapoznana z pracą kosmetyczki. Miałam możliwość wykonania masażu bańką chińską. Spędziłam ten dzień bardzo aktywnie i ciekawie, ponieważ kosmetologia to moja pasja.”
Kinga

New Life – Centrum Zdrowia i Fitnessu
“Dzień przedsiębiorczości spędziliśmy w Centrum Zdrowia i Fitnessu pana Marcina Makarskiego. Właściciel oprowadził nas po klubie i zapoznał nas z systemem pracy,  a także omówił z nami budowę i skład ciała człowieka. Ponieważ interesujemy się ,,wyciskaniem'', dzień spędzony w klubie okazał się dla nas owocny.”
Damian, Michał

Zakład fotograficzny ,,FOTO KRZYŚ"
“Dzień przedsiębiorczości (2 kwietnia) spędziliśmy na jednodniowych praktykach w zakładzie fotograficznym pana Krzysztofa Mazura. Ponieważ interesuje nas fotografia, wybraliśmy właśnie to miejsce. Pracownica zakładu opowiedziała nam dokładnie jak wygląda dzień pracy oraz jakie są wymagane  umiejętności w tym zawodzie. Mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się procesowi wywoływania zdjęć oraz pracy fotografa. Było to dla nas ciekawe doświadczenie.”
Dominika, Dawid

Policja
“Nasza grupa Dzień przedsiębiorczości spędziła na Komendzie Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Po budynku oprowadzał nas funkcjonariusz do spraw nieletnich, który opowiedział nam o wymaganym wyposażeniu policjanta oraz po czym można go poznać. Dowiedzieliśmy się  na czym polega i jak przebiega rekrutacja do służby.”
Klaudia, Majkel, Tomek, Rafał

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej
“Dzień przedsiębiorczości spędziliśmy w Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, gdzie zapoznaliśmy się ze stanowiskiem pracy strażaka”
Renata, Angelika, Milena, Magda

 

Dzień Przedsiębiorczości 2014 

Więcej kliknij tutaj