Dzień Przedsiębiorczości

ImageUczniowie Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim 25 marca 2015 r. brali udział w dwunastej edycji Dnia przedsiębiorczości.
Dzień przedsiębiorczości to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, sprzyjający podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
– odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
– zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
– pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
– doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
– zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Dzień Przedsiębiorczości 

 

Uczniowie klasy drugiej liceum ogólnokształcącego ZSP odwiedzili następujące miejsca pracy:
Przedszkole Miejskie w Radzyniu Podlaskim
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim
Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim
Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim
Szkoła Podstawowa w TchórzenieDzień Przedsiębiorczości
Zespół Placówek Oświatowych w Borkach
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Czemiernikach
Salon Meblowy „Jawor” w Radzyniu Podlaskim
F.H.U. Izabela Smogorzewska Wola Osowińska
Zakłady Mięsne „Łmeat-Łuków” Sklep Firmowy w Radzyniu Podlaskim
Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Woli Osowińskiej
Biblioteka Miejska w Radzyniu Podlaskim

Wrażenia z obserwacji były następujące:
„W ramach Dnia przedsiębiorczości byłyśmy w przedszkolu w Borkach. Będąc tam uświadomiłyśmy sobie, że praca przedszkolanki może być ciekawa. W pracy z dziećmi potrzebna jest kreatywność, cierpliwość, dyscyplina, a także ogromna odpowiedzialność. Zostałyśmy zasypane tysiącem różnych pytań, które uświadomiły nam, jak trzyletnie i czteroletnie  dzieci są ciekawe świata. Oczywiście nie obyło się bez wielu gier i zabaw. Skakanie, klaskanie, śpiewanie i inne zabawy wypełniły nam  cały czas w przedszkolu. Dzień ten spędziłyśmy  w towarzystwie energicznych dzieci, które bardzo polubiłyśmy, mamy nadzieję, że z wzajemnością.” Klaudia i Marta

„W dniu 25.03.15r. odbyłam 2-godzinną praktykę w Punkcie Przedszkolnym w Tchórzewie. Na zajęcia stawiłam się o 900,  kiedy do przedszkola przybyły już wszystkie dzieci. Zajęcia dydaktyczne były powadzone w formie zabawy i nauki. Realizowano temat zajęć: ,, Święta Wielkanocne ". Dzieci dzień zaczęły od zabawy ruchowej i  piosenki. Po wspólnej zabawie  przy pięknej pogodzie  w nagrodę wszyscy poszli na plac zabaw. Tak wyglądało jedno z wielu przedpołudni w przedszkolu. Uważam, że nauczycielka wychowania przedszkolnego to jeden z  bardzo ważnych i odpowiedzialnych  zawodów.” Karolina  
„Praktykę w ramach Dnia przedsiębiorczości odbyłyśmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radzyniu Podlaskim. Pani Dyrektor na spotkaniu wprowadzającym przedstawiła nam warunki pracy oraz zasady jakie panują w tej instytucji. Następnie skierowała nas na praktykę do przedszkola, do grupy o nazwie "Pszczółki". Znajdowało się tam pięcioro dzieci. Dowiedziałyśmy się, że w tego typu przedszkolach, w jednej grupie nie może być więcej niż sześcioro przedszkolaków. Opiekują się nimi dwie  nauczycielki. Podczas zabawy jedna z pań objaśniła nam jak funkcjonuje całe przedszkole i jakie trzeba mieć wykształcenie i umiejętności, aby zajmować się  maluchami z dysfunkcjami. Wizyta w SOSW była bardzo pouczająca i przydatna. Mogłyśmy zobaczyć i doświadczyć pracy, jaką codziennie wykonują wychowawcy. Ten dzień był bardzo wielkim przeżyciem i zapewne zapamiętamy go na bardzo długo.” Ewelina, Katarzyna, Dominika  

„25 marca 2015 roku w ramach Dnia przedsiębiorczości nasza grupa wybrała się do Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Dzięki uprzejmości Pana Komendanta mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca policjantów na co dzień. Po komisariacie oprowadzała nas rzeczniczka KPP w Radzyniu Podlaskim pani Barbara Salczyńska. Pokazała nam m.in.: strzelnicę i areszt. Później mieliśmy spotkanie z panią kadrową, która omówiła  proces rekrutacji do Policji. Na zakończenie spotkaliśmy się z policjantem z Wydziału Kryminalnego KP. „    Konrad, Rafał i Konrad
„Dnia 25 marca 2015 roku uczestniczyłam w Dniu przedsiębiorczości w Bibliotece Publicznej w Woli Osowińskiej. Moja praca polegała na segregowaniu książek i pomocy w ich wyszukiwaniu. Widziałam, w jaki sposób  wypisywane są nowe karty biblioteczne, a także jak pieczętowane i oznaczane są książki.”
„Dnia 25 marca nasza szkoła wzięła udział w projekcie " Dzień przedsiębiorczości". Miejsce, które wybrałyśmy na praktyki, to Oddział Przedszkolny w Czemiernikach. Dzieci bardzo nas polubiły. Były kochane i grzeczne. Panie wychowawczynie były bardzo miłe i chętnie pokazywały nam zakres swoich obowiązków. Nie tylko obserwowałyśmy zajęcia, ale również brałyśmy udział w różnego rodzaju zabawach z dziećmi. Na zakończenie dnia dzieci zaśpiewały nam piosenkę i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzień ten bardzo nam się podobał. Na długo pozostanie w naszej pamięci.”
Ania, Ola, Monika i Ilona

Dzień Przedsiębiorczości„W  dniu 25 marca 2015 roku odbyła się dwunasta edycja Dnia przedsiębiorczości w  Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych  imienia Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. W ramach programu odbyłyśmy praktykę w Przedszkolu Miejskim w grupie trzylatków oraz czterolatków. Zajęcia zaczęły się o godzinie 9:00 a zakończyły się o  12:00. Obserwowałyśmy, co dzieci robią oraz w jakiej formie  prowadzone są zajęcia. Poznałyśmy specyfikę wymarzonego zawodu oraz kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania . Ten dzień upłynął nam bardzo przyjemnie; na pewno mamy większą wiedzę zawodową i doświadczenie.”
Agnieszka, Aleksandra, Eliza, Aleksandra,

Więcej kliknij tutaj