Bonjour Radzyń ! – druga wizyta młodzieży z Francji

Od dwóch lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego w Laon we Francji. W październiku, w ramach wymiany młodzieży, do Radzynia przyjechało pięciu uczniów francuskiego CKZ wraz z zastępcą dyrektora szkoły Valérie Claerhout oraz referentem do spraw wymiany europejskiej Dorotą Bertrand.

W czasie dwutygodniowego pobytu uczniowie odbyli praktyki na budowie warsztatów szkolnych, uczestniczyli w polskich zajęciach lekcyjnych. Poznawali uroki naszego miasta, zwiedzili Lublin, Białowieżę, Warszawę i Kraków. Młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły francuskiej mieszkała w internacie ZSP, gdzie brała udział w otrzęsinach, dyskotece i licznych zajęciach sportowych – rozegrano nawet mecz siatkówki Polska – Francja!

Francuzi poznali kilka polskich słów i zwrotów. Bardzo smakowała im nasza kuchnia. Szczególnie chwalili „parowańce” zaserwowane podczas wieczorku pożegnalnego, który zorganizowano 29 października w internacie ZSP. W trakcie tego spotkania otrzymali z rąk dyrektor Grażyny Dzidy oraz kierownika warsztatów Wiesława Paszkowskiego, certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz drobne upominki. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy was tutaj gościć. Ta wymiana to doskonała możliwość do poszerzenia kompetencji zawodowych uczniów z obu krajów a także wzajemne poznanie kultur – mówiła dyrektor Dzida.

Do swojej ojczyzny Francuzi zabiorą stąd jak najlepsze wrażenia. – Przede wszystkim podkreślają ogromną życzliwość, szczerość i otwartość ludzi. Są pod wrażeniem usposobienia Polaków. Bardzo podobał im się Radzyń. Ich zdaniem to małe miasto, gdzie wszędzie można dojść na piechotę, ale jest tu co robić. No i szkoła: nowoczesna i przyjazna. A także internat oferujący młodzieży ciekawe zajęcia  –podkreślała Dorota Bertrand.