Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Image19 kwietnia 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim włączą się do  akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” Muzeum POLIN organizuje  po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.  19 kwietnia o 12:30  odbędzie się premiera pełnego filmu Nie było żadnej nadziei (na stronie www.polin.pl oraz na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego http://ninateka.pl ) oraz zajęcia towarzyszące projekcji. Uczestniczyć w nich będą zainteresowani uczniowie.
W szkole realizowane są ponadto dwa projekty nawiązujące tematycznie do akcji: „Pamięć dla przyszłości. Upamiętniamy getto w Radzyniu Podlaskim” i „Przywróćmy pamięć”. O efektach działań napiszemy niebawem.
Projekt Żonkile odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty i ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. Więcej kliknij tutaj