Akademicka klasa prawno-administracyjna oraz klasa humanistyczna II Liceum Ogólnokształcącego przy ZSP w Radzyniu Podlaskim z wizytą na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Lublinie

20221011_121612547Dnia 11.10.2022 klasy prawnicze i humanistyczne z  II LO Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II  w Radzyniu Podlaskim uczestniczyły w  zajęciach edukacyjnych, przygotowanych przez pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie zaplanowane zostało w reprezentacyjnej auli, w której odbywają się symulacje rozpraw sądowych.

 Uczniów naszej szkoły powitał dziekan wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji  Prof. dr hab. Andrzej Herbert – kierownik Katedry Prawa Handlowego oraz Prof. dr hab. Hanna Witczak – kierownik Katedry Prawa Cywilnego. Pani profesor przywitała  uczniów i przedstawiła  ofertę edukacyjną uczelni.  Następnie uczniowie wysłuchali wykładu dr Zuzanny Gądzik z Katedry Prawa Karnego na temat: „Czy superbohaterowie mogliby odpowiadać karnie? „ Wspólnie z panią doktor przyszli prawnicy analizowali czy, na przykład Atomówki albo Hulk mogliby ponieść odpowiedzialność karną. W bardzo atrakcyjny sposób pani dr Zuzanna Gądzik przybliżyła  problematykę odpowiedzialności karnej.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie częsći zabytkowej KUL. Poznaliśmy historię uczelni i obejrzeliśmy piękne, zabytkowe wnętrza. Przed słynnym pomnikiem Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego zrobiliśmy sobie pamiątkwowe zdjęcie.

Nasza pouczająca wycieczka zakończyła się obiadem w stołówce studenckiej. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w  Muzeum Wsi Lubelskiej , w jednym z największych skansenów w Polsce, gdzie niektóre zabytki mają nawet 200-300 lat. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy z zakresu historii, ale też niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

Ola Majczyna, klasa 1lp