2016 – Rok Henryka Sienkiewicza w Radzyniu Podlaskim

ImageRok 2016 został ogłoszony przez Senat  Rokiem Henryka Sienkiewicza, a okazją jest przypadająca 100 rocznica śmierci pisarza. Można wskazać jeszcze  kilka ważnych rocznic Sienkiewiczowskich:  pisarz urodził się  170 lat temu w nieodległej Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w roku 1886 wydał „Potop”, w 1896 „Quo vadis” . W uznaniu  zasług 05 maja 1966 roku otwarto  muzeum biograficzne w Woli Okrzejskiej.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II i Radzyńskie  Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim włączyły się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Pod patronatem Filmoteki Narodowej i Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej zorganizowano 08 czerwca 2016 warsztaty filmowe, połączone z projekcją filmu „Potop” w reżyserii Jerzego  Hoffmana.  Uczestnicy- uczniowie i nauczyciele ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  Powiatu Radzyńskiego zostali serdecznie  powitani przez Dyrektora  ZSP im. Jana Pawła II  Panią dr Grażynę Dzidę, a następnie  obejrzeli  fragmenty najbardziej spektakularnej  części  Sienkiewiczowskiej "Trylogii".

Film poddała analizie  Pani Anna Równy, specjalistka z zakresu edukacji filmowej i medialnej i autorka podręcznika do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Zwróciła uwagę młodzieży na sposób  kreacji bohatera i konstrukcję fabuły, które funkcjonują też w filmach współczesnych. To struktura, którą Joseph Campbell określił mianem "monomitu". Jest to uniwersalna narracja przejawiająca się w historiach większości kultur.  Greckie mity, Biblia, czy podania ludów Afryki – pewne punkty opowieści pozostają bez zmian. Bohater dostaje wezwanie, by wyruszyć w podróż. Zwykle nie chce opuszczać swojego oswojonego świata, ale przekonuje go spotkanie z mentorem. Później następują perypetie prowadzące do ostatecznej próby i wreszcie powrót zmienionego przez przygody bohatera do domu. Znawcy filmu szacują, że  90 procent dzieł popkultury opartych jest na tym schemacie. Pojedynki, intrygi, dramaty przełożone na język filmu stają się wielkim spektaklem.
Tę mitologię potrafił  spektakularnie wykorzystywać reżyser Jerzy Hoffman. Film nakręcono w latach 1971-1973, w ciągu 535 dni zdjęciowych. Uczestniczyło w nim 70 aktorów pierwszoplanowych i 600 drugoplanowych, a także 40 tysięcy statystów.  O rolę Oleńki Billewiczówny ubiegało się 9 tysięcy kandydatek. Pierwotnie miała ją zagrać Barbara Brylska, ale ostatecznie angaż otrzymała Małgorzata Braunek. Wielkie emocje budził  Rafał Olbrychski w roli Andrzeja Kmicica. Film kręcono w Częstochowie, Krakowie, Dolinie Chochołowskiej i pod Kijowem w dorzeczu Dniepru. Uszyto 23 tysiące kostiumów. Rekwizyty filmowe zgromadzono m.in. z muzeum na Wawelu oraz skarbca jasnogórskiego.  Był to pierwszy polski film posiadający stereofoniczny dźwięk.
W 1999 roku "Potop" zajął 5 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku" (ankieta "Polityki").Szacuje się, że tylko w kinach obejrzało go ponad  27 mln widzów. Wersję pierwotną ( 315 minut) poddano cyfrowej rekonstrukcji .”Potop redivivus”, czyli „Potop odnowiony” z roku 2014 trwa 185 minut i z nią właśnie mogli zapoznać się, dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej, uczestnicy radzyńskich warsztatów.
Spotkanie zakończył quiz z wiedzy o filmie i twórczości Henryka Sienkiewicza, który przygotowali uczniowie z klasy humanistycznej II LO  ZSP im. Jana Pawła II  w ramach zajęć z zakresu edukacji filmowej.

mt_gallery:2016 - Rok Henryka Sienkiewicza 

Więcej kliknij tutaj