15 MARCA RADZYŃSKIE STOWARZYSZENIE INICJATYW EDUKACYJNYCH PRZY ZSP WRAZ Z MŁODZIEŻĄ WŁĄCZYŁO SIĘ  W OBCHODY DNIA EDUKACJI PRAWNEJ

Uczniowie ZSP uczestniczyli 15 marca 2023 r. w Dniu Edukacji Prawnej, który w tym roku organizowany był pod hasłem „Sprawczy obywatel”. Organizatorzy tego wydarzenia chcieli zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą demokratycznego państwa. Dotyczy to praw podstawowych – człowieka, dziecka, obywatela, które zapisane są w Konstytucji, jak też wynikających z niej praw regulujących życie społeczne. Uświadamianie młodzieży, w jaki konkretny sposób prawo może oddziaływać na ich życie, na sukcesy lub jak unikać popełniania błędów życiowych jest bardzo ważnym elementem w dążeniu do dorosłości.

Licealiści oraz uczniowie technikum wzięli udział w następujących webinarach:

 „Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?”

„Współczesna młodzież, a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harry’ego Pottera”.

„Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”

Młodzież staje się coraz bardziej samodzielna i często stawia pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy. Prowadzący webinarium starał odpowiadał na pytania nurtujące młodych ludzi, dawał wskazówki na co należy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o pracę. Kolejny temat dotyczył hejtowania i „mowy nienawiści” Trzeci blok tematyczny był związany z naszą rolą, jako konsumentów. Obecnie młodzież jest bardzo samodzielna w dokonywaniu zakupów, pozyskana wiedza na temat praw konsumenta pozwoli im bardziej świadomie uczestniczyć w tych czynnościach. Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania wielu prawników w całoroczną działalność edukacyjną, celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Młodzież naszej szkoły wyniosła pozytywne doświadczenia z żywej lekcji prawa, które otacza nas wokół i wymaga od nas coraz większej jego znajomości. Szkolnym koordynatorem Dnia Edukacji Prawnej była Prezes RSIE Pani Renata Manowiec.