Z Archimedesem do Genewy

ImageW dniach 5.05 – 10.05 2012 roku dzięki projektowi „Archimedes” odbył się wyjazd do Genewy. Na wycieczkę pojechało 48 uczestników (w tym 2 uczniów ZSP w Radzyniu Podlaskim). Wyjazd zaczął się w Warszawie, a po wielu godzinach byliśmy w Genewie, gdzie widzieliśmy kilka siedzib międzynarodowych organizacji. Następny dzień zaczął się od wykładów na terenie instytutu CERN w Genewie. Dowiedzieliśmy się  o ogólnym działaniu LHC i właściwościach cząsteczek. Po opuszczeniu instytutu wybraliśmy się do parku wodnego Vitam Parc. Kolejny dzień to zwiedzanie CERNu. Zobaczyliśmy liczne hale, Centrum Kontroli CERN, ośrodek badań ATLAS i centrum komputerowe, gdzie dowiedzieliśmy się o systemie GRID. Mieliśmy również okazję widzieć liniowy akcelerator cząstek Linac. Kolejne popołudnie było równie ciekawe co poprzednie.

Główną atrakcję stanowił wjazd kolejką linową na szczyt Aiguille du Midi i podziwianie tam widoków. Mimo zimna ze smutkiem schodziliśmy z tarasu widokowego po zobaczeniu licznych szczytów. Widoki były naprawdę wspaniałe. Ostatni dzień w Szwajcarii spędziliśmy zwiedzając Berno. Tam mając przewodnika nie mówiącego po polsku,a jedynie po angielsku, zwiedziliśmy całe miasto. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną autokarem. Znaliśmy się dużo lepiej niż na początku, więc powrót był dużo weselszy niż przejazd pierwszego dnia. O 14.00 w czwartek byliśmy już w Warszawie i tam zakończyliśmy tę niepowtarzalną wycieczkę. Podczas tego wyjazdu mnóstwo się nauczyłem, zwiedziłem liczne miejsca i poznałem wiele osób. Dzkoda tylko, że wyjazd nie trwał trochę dłużej.

 

mt_gallery:Z Archimedesem do Genewy 

Więcej kliknij tutaj