Wycieczka uczniów ZSP do Siedlec

Image10 listopada 2010 r. 37 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła ll w Radzyniu Podlaskim wraz z opiekunami: ks. Dariuszem Radywaniukiem, Teresą Filipiuk i Haliną Rynn, uczestniczyło w wycieczce do Siedlec. Celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła ll i zapoznanie się z życiem codziennym alumnów.
W trasę ruszyliśmy o 8.00. Pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy była Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Siedlcach, gdzie zatrzymaliśmy się na krótką modlitwę. Po krótkiej historii Katedry opowiedzianej nam przez  ks. Dariusza  Radywaniuka udaliśmy się do Katolickiego Radia Podlasie. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w radio, tam też mieliśmy możliwość nagrania pozdrowień naszych bliskich. Głos zabrał ks. Dariusz oraz najodważniejsi uczestnicy wycieczki.

 

Następnie udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła II znajdująego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Jest to jedno z największych (co do wielkości zbiorów) muzeów poświęconych papieżowi Polakowi. Kolejnym etapem było zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu. Po zakątkach seminarium oprowadzał nas alumn Witold Juszczuk. Opowiedział nam historię swojego powołania. Ks. Dariusz, który również kształcił się w tym seminarium i opowiedział nam kilka ciekawych historii z czasów gdy sam tam przebywał. Zwiedzieliśmy bibliotekę oraz czytelnie seminaryjną. Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego mieści się w części dydaktycznej uczelni. Zasoby biblioteki powiększają się dzięki przekazywaniu do niej książek ze zbiorów księży biskupów i kapłanów diecezji siedleckiej. Obecnie stan biblioteki przekracza ponad 80 tyś. woluminów, z czego skatalogowanych jest ponad 60 tyś pozycji. (Skatalogowania dokonał w większości ks. Stanisław Byczyński). Na potrzeby Czytelni prenumeruje się ok. 50 pism naukowych i prawie 30 popularnych. Cennym zasobem biblioteki jest „Kronika Seminaryjna”, dokumentująca życie naszej Alma Mater (15 tomów). Jej pomysłodawcą i autorem jest dyrektor biblioteki – ks. prałat Stanisław Byczyński. Kronika Seminaryjna a także inne prace i zbiory Księdza Stanisława znajdują się w czytelni w specjalnie urządzonym „miejscu pamięci” Księdza Prałata.
O godz. 15.00 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego mieliśmy przyjemność obejrzenia sztuki pod tytułem „Oskar” na podstawie książki Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”. Sztukę zaadoptowali do seminaryjnych warunków i przedstawili alumni III roku w składzie: Kamil Duszek (jako Ks. Michał), Kamil Matejczuk (jako ojciec tytułowego Oskara), Kamil Mazurkiewicz (jako PopCorn), Paweł Sudnik (jako Oskar) i Przemysław Świderski (jako dr Edward). Sztuka ma charakter poważny i refleksyjny, opowiada o nieuleczalnie chorym chłopcu, do którego przychodzi Ks. Michał i towarzyszy mu w ostatnich chwilach jego życia. Jednak publiczność w niektórych momentach została potraktowana humorem, szczególnie na początku przedstawienia. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni przez widzów oklaskami.
Po zakończonym spektaklu ruszyliśmy w drogę powrotną. Pod szkołę zajechaliśmy o godz. 18.30. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Liczymy na więcej tego typu wyjazdów.

 

mt_gallery:Wycieczka uczniów ZSP do Siedlec 

 

Więcej kliknij tutaj