Uczennice ZSP w finale Olimpiady ZUS

W tegorocznej edycji Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wystartowało ponad 34 tys. uczniów. W etapie regionalnym w całej Polsce wzięło udział 320  trzyosobowych drużyn czyli 960 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu centralnego awansowało tylko 16 drużyn – najlepszych w etapie wojewódzkim – w tym zespół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Finał Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” odbył się  25 kwietnia w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  w Warszawie. Województwo lubelskie reprezentowały: Weronika Sposób, Kinga Sposób i Kinga Walczyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Zespoły odpowiadały na pytania z całego zakresu polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, począwszy od zasiłków rodzicielskich, przez chorobowe po system emerytalny i zasady rozliczeń składkowych.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że uczestnicy finału są zwycięzcami ponieważ mają wiedzę o ubezpieczeniach społecznych na poziomie wyższym, niż studenci.

Uczennice w większości klasy drugiej technikum ZSP otrzymały nagrody rzeczowe oraz wywalczyły indeksy na uczelnie wyższe:

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.