Sadzimy las z okazji Dnia Ziemi

Hasłem Światowego Dnia Ziemi 2019 jest ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz społeczności ludzkich we współczesnym świecie.

W tym roku obchody Dnia Ziemi połączyliśmy z Międzynarodowym Dniem Lasów i rozpoczęliśmy je 01.04.2019 r. Tego dnia uczniowie klas: 1 ti, 1 tgi, 1 ts uczestniczyli w sadzeniu lasu na terenie Leśnictwa Czemierniki (Nadleśnictwo Lubartów) w Stójce. Po krótkim instruktażu i pokazie prawidłowego sadzenia drzewek przez leśników p. Janusza Wlazłego i p. Marka Kondrata młodzież z dużym zaangażowaniem zabrała się do pracy. W czasie sadzenia drzewek dębu bezszypułkowego towarzyszyła nam piękna pogoda i miła atmosfera. Cała akcja zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, które wszystkim tego dnia bardzo smakowały. Podczas ogniska towarzyszył nam również nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów p. Piotr Kiszczak.

Tego typu inicjatywy stanowią dla młodzieży najbardziej wartościową formę edukacji realizującą cele edukacyjne i wychowawcze. Po wytężonej pracy uczniowie stwierdzili: „Praca w plenerze, na łonie natury w ramach szkolnych zajęć to świetny pomysł. …Pokazuje młodym ludziom, którzy zwykle spędzają długie godziny w domu przed komputerem jak piękna jest przyroda i że nawet ciężka praca może sprawić wiele przyjemności”.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi utwierdziły młodzież w przekonaniu, że podejmowanie każdej inicjatywy ekologicznej ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń – posadzone dziś sadzonki za ok. 180 lat będą okazałymi drzewami.

Serdecznie dziękujemy Leśnictwu Czemierniki a zwłaszcza p. Januszowi Wlazłemu i p. Markowi Kondratowi, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i na pewno wrócimy tu za rok!