Rośnijmy z Książką – Karolina Trochimiak

8 maja 2017 roku w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich  realizowałam projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rośnijmy z Książką”.  Uczestniczyła w nim 1 klasa Szkoły Podstawowej. Na początku spotkania przeczytałam list, który przesłał Rosjanin Segieja Machotina. Następnie przeczytałam krótkie opowiadanie z Księgi Bratka pt.”O tym, że najważniejsze jest być sobą” i razem z dziećmi rozmawialiśmy o tym tekście. Uczniowie też wypowiadali się na temat emocji, jakie wywołuje w nas czytanie książek oraz o wartościach z tego płynących. W czasie przerwy graliśmy w  kalambury. Dzieci wykazywały się dużą kreatywnością zarówno podczas gry, jak i rozmów. Na koniec zabawy uczniowie dostali dyplomy oraz zakładki z ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Nasze spotkanie zakończyliśmy robieniem plakatów, które miały zachęcić innych uczniów do czytania książek oraz wizytą w bibliotece, gdzie będą wisiały prace uczniów.
Spotkanie było owocne zarówno dla mnie, jak i dla uczniów. Wspólnie powiedzieliśmy sobie, jakie emocje wywołują u nas książki oraz jakie wartości niesie za sobą czytanie. Dzieci w grupach robiły plakaty, które zachęcają innych do sięgania po książki. W projekt włączyliśmy również trochę  edukacyjnej zabawy. Gra w kalambury na pewno dobrze wpływa na  wyobraźnię. Ja podczas projektu zdobyłam nieco doświadczenia w  pracy z dziećmi oraz dowiedziałam się, co sądzą na temat  czytania książek. A więc- rośnijmy z książką!

Karolina Trochimiak
II LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim