Przyszłość zespołu pałacowo- parkowego w Radzyniu Podlaskim.

ImageDnia 13.05.09r., o godz.10.00, w "Oranżerii", odbyła się konferencja pod nazwą "Przyszłość zespołu pałacowo- parkowego w Radzyniu Podlaskim. Rewitalizacja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Urbanistyka. Architektura. Sztuka.Ogrody" Na konferencję przybyło wielu ekspertów, którzy podzielili się swymi spostrzeżeniami i doradzali, jak zadbać o zespół pałacowo- parkowy w Radzyniu Podlaskim. Gospodarzami spotkania byli Poseł na Sejm RP Tadeusz Sławecki i Starosta Radzyński Jerzy Kułak, a prowadzącym Paweł  Jaskanis – Dyrektor pałacu w Wilanowie. Zaproszeni goście ; prof. A.Koss, prof. J.Marczak, archeolog A.Gołembnik, dr. G.Michalska, dr K.Guttmejer, dr J.Sito, prof. J.Królikowski oraz mgr M.Skorbot i mgr. B.Rothimel wygłosili dziewięć referatów wzbogaconych o pokazy multimedialne.

Pierwsze trzy prezentacje miały na celu uświadomienie zebranym, że przy odnawianiu zabytków bardzo ważne jest, aby niczego nie pomijać. Na samym początku prac należy przeprowadzić specjalne analizy tynków budynku i choć to kosztowne, końcowe efekty są rewelacyjne, gdyż takie badania pozwalają odtworzyć pierwotny wygląd zabytku, który przez wieki, być może nie raz, był "poprawiany". Foto:P.IwańczukNastępni zaś mówcy poruszyli takie tematy jak: założenie rezydencjonalne w Radzyniu na tle dziejów miasta cenny zabytek, jakim jest też Oranżeria- jedna z najstarszych przypałacowych Oranżerii z tak dużą ilością dekoracji rzeźbiarskich,dekoracje rzeźbiarskie w Radzyniu Podlaskim wykonane przez wybitnego artystę Jana Chryzostoma Redlera, którego dzieła są także w Wilanowie, barokowy ogród w Radzyniu Podlaskim dawniej i jak powinien wyglądać dziś, przyszłe funkcje przypałacowych ogrodów (miejsce zabaw, wydarzeń kulturalnych…), społeczna użyteczność parków historycznych- projekty i pomysły na "zagospodarowanie" parku (miejsce na współczesne formy wypoczynku, np: jogging itp.)  Wszyscy mówcy podkreślali, że zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu to wielki skarb, o który trzeba zadbać. Mamy nadzieję, że plany dotyczące renowacji i rewitalizacji się powiodą i już wkrótce będziemy mogli cieszyć się widokiem Pałacu z czasów jego świetności.

Foto:P.IwańczukFoto:P.Iwańczuk 

 

Galeria zdjęć z Konferencji dostępna jest tutaj . Fotografie wykonał B.Sozoniuk

Więcej kliknij tutaj