Pierwszy dzień matur – język polski

ImageKasztany zakwitły, matury czas zacząć. Na początek tradycyjnie język polski.Na poziomie podstawowym tegoroczni maturzyści mieli do wyboru jeden z dwóch tematów: "Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny." oraz  "Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?"
Na poziomie reoszerzonym do wyboru były tematy: "Na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego, przedstaw różnice w postawie poety wobec Rozumu i Mądrości. Zwróć uwagę na sposób budowania poetyckiej refleksji." lub "Na podstawie fragmentu powieści Wiesława Myśliwskiego Kamień na kamieniu przedstaw metaforyczne znaczenia  drogi. Zwróć uwagę na kreację narratora."

Poniżej publikujemy tegoroczne arkusze maturalne (arkusze z przykładowymi odpowiedziami oraz schematem oceniania opublikujemy gdy tylko będą dostępne)

Matura 2009 – język polski poziom podstawowy – arkusz

  Matura 2009 – język polski poziom rozszerzony – arkusz  

Więcej kliknij tutaj