NARODOWE CZYTANIE 2017

A to Polska właśnie

„A to Polska właśnie   można było  powtórzyć za Wyspiańskim,  patrząc na miasto,  zebranych  na placu Wolności w sobotę 02 września 2017 roku  mieszkańców Radzynia i Powiatu Radzyńskiego, osoby w różnym wieku i różnych profesji, młodzież w  barwnych  ludowych  strojach regionalnych. Wszystkich  obecnych   zjednoczyła wspólna idea- Narodowe Czytanie „Wesela”.

Żyjąc na przełomie wieków  Stanisław Wyspiański stał się symbolem przełomu. Jego zanurzona w przeszłości sztuka była wychylona w przyszłość, prorocza. Dlatego od niego liczy się w sztuce polskiej początek nowej epoki. W każdej dziedzinie, którą się zajmował, pozostawił rzeczy nowe i oryginalne. Przełomowe w karierze artysty okazały  się projekty witraży wawelskich i prapremiera ‘Wesela”. Wystawiona w16 marca 1901 roku sztuka stała się artystyczną sensacją. Przez potomnych nazywana jest „najważniejszym utworem, jaki po polsku napisano  o Polsce” a sam Wyspiański awansował do rangi  narodowego wieszcza.

W tym roku Narodowe Czytanie w Radzyniu zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Zenona Przesmyckiego.

W przygotowania   zaangażowali się pracownicy szkoły: Małgorzata Musiejuk, Ewelina Wierzchowska, Małgorzata Tokarska, Jolanta Bilska i Robert Zyszczuk. Pieczę nad całością z ramienia szkoły  sprawowała dyrektor dr Grażyna Dzida. Wystąpiły  uczennice w podlaskich  strojach ludowych, był poczęstunek- ciasteczka z cytatami z „Wesela”,   a przede wszystkim wspólne czytanie tekstu, który nadal wzrusza, bawi, skłania do refleksji.

Czytanie przygotowali pracownicy biblioteki miejskiej i szkoły, a w uroczystości  udział wzięli wszyscy, dla których idea wspólnej lektury jest ważna. To dzięki wszystkim obecnym na placu Wolności uczestnikom akcja Narodowe Czytanie w Radzyniu po raz kolejny odbyła się, zyskała społeczny rozgłos i powoli staje się ważnym i rozpoznawalnym  wydarzeniem artystycznym. Czytaliśmy„ „Zemstę”(2014). „ Lalkę”(2015) , „Quo vadis” (2016) „Wesele”(2017).Ciekawe, co będziemy czytać w 2018?