Międzynarodowy Dzień Pizzy – w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego. I choć wszystkim potrawa ta kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoską, to nie wywodzi się z tej kultury.

Jaką historię ma Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii, jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego przysmaku.
Eksperci kulinarni zwykli nazywać pizzą zapiekany placek na bazie sosu pomidorowego, a to z kolei znacznie skraca historię pizzy. Pierwsze pomidory przyjechały do Europy dopiero w XVI wieku. Zanim jednak mieszkańcy Neapolu przyzwyczaili się do smaku pomidorów, upłynęło sporo dziesięcioleci. Pizza z dodatkiem ziół i sosu pomidorowego zdominowała tamtejsze tereny na dobre dopiero w XVIII, stając się kultową potrawą Neapolitańczyków, a następnie całego Półwyspu Apenińskiego.
W 2009 roku pizzę neapolitańską, decyzją Komisji Europejskiej, uznano za wyrób tradycyjny i przyznano jej certyfikat TSG. Przysmak ten doczekał się także swojego dnia. Święto pizzy 9 lutego obchodzi się w Polsce, Rosji i Włoszech. W Wielkiej Brytanii natomiast obchody tego święta odbywają się 1 lipca. Z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca.