Kamera , akcja! Warsztaty w Warszawskiej Szkole Filmowej

Magdalena Wierzbicka

Dnia 16.03.2019 uczniowie II LO i Technikum ZSP im. Jana Pawła II uczestniczyli  w warsztatach  w Warszawskiej Szkoły Filmowej „Filmoteka Szkolna. ” Młodzież mogła nauczyć się  elementów montażu oraz techniki  nagrywania filmu krótkometrażowego z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Na planie spotkali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Jana Pawła II oraz uczniowie  IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Uczestnicy warsztatów poznali niektóre tajniki pracy operatora, oświetleniowca, kierownika planu, dźwiękowca, aktora i montażysty.

Efektem pracy są dwa krótkie filmy dokumentalne , w których  uczestnicy odpowiadali  na 3 pytania. Za kamerą I przed kamerą stanęli kolejno: Paweł Bożyk, Paulina Szumiec, Madgalena Wierzbicka, Gabriela Badurowicz, Mikołąj Magier, Pauliana Kozak, Edyta Grabowska, Sylwia Iwaniuk.Opiekunem młodzieży i pomysłodawcą takiej formy kształcenia jest Jolanta Bilska, nauczycielka języka polskiego I edukacji filmowej. Dzięki uczestnictwu  w warsztatach uczniowie  zdobyli nowe , praktyczne doświadczenie, które będą mogli wykorzystać w przyszłości .Udział w zajęciach przyniósł więdzę na temat tworzenia dokumentu od strony technicznej oraz sprawił dużoradości.  Zajęcia prowadził operator WSF Piotr Gorszczyński.

A potem w szkole odbyła się premiera.Widzowie- koleżanki I koledzy z klasy obejrzeli I ocenili , na szczeście bardzo dobrze.Docenili odwagę bohaterów oraz profesjonalny montaż.:,,Pytania i odpowiedzi pomysłowe.Podoba mi się dobór tła i montaż.Ogladałam film z przyjemnością i bardzo chętnie bym to powtórzyła„-to niektóre z komentarzy.

28