Humaniści z II LO ZSP im. Jana Pawła II uczestnikami XVI LUBELSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Lubelski Festiwal Nauki to wykłady, warsztaty i spotkania z pracownikami naukowymi lubelskich uczelni adresowane do młodzieży szkolnej. Celem festiwalu jest pokazanie uczniom  możliwości współczesnej nauki. Oferta edukacyjna jest bardzo bogata i dotyczy różnych dyscyplin naukowych.

 Klasa 1 o profilu humanistycznym II LO ZSP im. Jana Pawła II uczestniczyła 20 września 2019 w warsztatach „Opowiadanie od A do Z – jak pisać kreatywnie”. Uczniowie analizowali  strukturę działa literackiego i zastanawiali się nad środkami literackimi, jakie ma w rękach autor. Wspólnie tworzyli krótkie opowiadania w konwencji utworów gotyckich.

 Kierownikiem projektu był dr Przemysław Kaliszuk, a uczestniczyli w nim Kinga Wyskiel, Filip Koperski, Adrian Grzesiuk, Damian Szandecki, Justyna Teterwak.

W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL dr Dominik Maiński, historyk sztuki, podzielił się wrażeniami z podróży po krajach Azji Centralnej. Wykład Czerwień komunizmu i zieleń islamu – kontrasty Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu” dotyczył historii, kultury i walorów turystycznych regionu, rzadko odwiedzanego przez turystów.

Prowadzący barwnie opowiadał o zabytkach architektonicznych Samarkandy i Buchary, niekończących się kazachskich stepach, uzbeckich pustyniach i górach Pamir – ze szczytami sięgającymi 7500 m n.p.m, no i o wszechobecnym socrealizmie w sztuce byłych republik radzieckich.

Jolanta Bilska

Ewelina Jędrzejewicz