Europejski Kongres Szkół Rolniczych

ImageW dniach 29-30 września 2009 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Kształcących w zawodach rolniczych z udziałem przedstawicieli Państw Unii Europejskiej, Chorwacji i Ukrainy. W programie konferencji była również tematyka dotycząca roli tradycji, zwyczajów i obyczajów ludowych w wychowaniu młodzieży oraz prezentacja i degustacja potraw z regionu lubelskiego. Z województwa lubelskiego 11 powiatów przygotowało prezentację wyrobów kulinarnych charakterystycznych dla swojego regionu.

Powiat Radzyński był reprezentowany przez Pana Starostę Jerzego Kułaka, Pana Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim Zdzisława Janusa oraz nauczycieli i uczniów klas gastronomicznej tej szkoły. Stoisko Powiatu Radzyńskiego wyróżniało się od innych estetyką, oryginalnością, ilością potraw oraz smakowitością. Największe zainteresowanie zbudziły: „Tort a’la Potocka”, indyk z Radzynia, konfitura z jarzębiny, napój Bogów, mięsa staropolskie w wekach, pierogi z nadzieniem ziemniaczanym oraz pierogi z kaszą jaglaną.Stoisko Powiatu RadzyńskiegoNa stole królowały również inne potrawy m.in.: śledź po radzyńsku, placek ułański z konfiturami, groch przecierany, kapusta duszona na słodko, podpiwek, smalec myśliwski z kwaszonymi ogórkami po radzyńsku.

Pan Dyrektor Zdzisław Janus występował w roli gospodarza i zapraszał znakomitych gości: podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pana Krzysztofa Hetmana, Pana Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, Pana Kuratora Oświaty Województwa Lubelskiego Krzysztofa Babisza, wizytatorów Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektorów szkół i wielu innych do degustacji potraw.

Nauczyciele i nasza młodzież nawiązali nowe kontakty, nabyli nowe doświadczenia i umiejętności.

mt_gallery:Europejski Kongres Szkół Rolniczych 

Więcej kliknij tutaj