Bursztyn – naturalne bogactwo lubelszczyzny

Image13. 03. 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyła się konferencja „Bursztyn – naturalne bogactwo Lubelszczyzny”. Na konferencję przybyli: Minister  Tadeusz Sławecki, Senator RP  Józef Zając,  Wicekurator Lubelski Anna Szczepińska, Starosta Radzyński Lucjan Kotwica, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańsk Robert Pytlos,  Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk,  Wojewódzki Komendant OHP Anna Szymala,  Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Chełmie Beata Fałda, a także pracownicy instytucji, delegacja Radzyńskiego Uniwersytetu III Wieku, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie. Podczas wydarzenia prelegenci przekonywali, jak wielki skarb spoczywa w lubelskiej ziemi. Nakłaniali do kontynuowania badań na terenie Lubelszczyzny, a także omówili proces wytwarzania bursztynu. Lekcję o bursztynie wygłosił Zbigniew Strzelczyk. Opowiadał o pierwszych śladach jantaru oraz o drodze, jaką ten kamień przebył przez wieki historii. Prezes KIGB zaprezentował metodę sprawdzania autentyczności bursztynu.  Zadaniem Ministra Tadeusza Sławeckiego, to bogactwo naturalne stwarza nowe szanse na rozwój lubelskich szkół zawodowych i wzbogacenie ofert pracy. Konferencję uatrakcyjnił pokaz biżuterii wykonanej z bursztynu zaprezentowany przez uczennice ZSP.

 

mt_gallery:Bursztyn - naturalne bogactwo lubelszczyzny Więcej kliknij tutaj